Czy węższe opony na zimę są lepsze?

Temat szerokości opon zimowych jest często poruszany w środowisku motoryzacyjnym i wydaje się, że nie ma w tej kwestii jednolitej wersji. Szkół jest kilka i każda ma swoje argumenty, jedni uważają, że powinny być szersze, inni, że wąskie, a jeszcze inni twierdzą, że nie ma to większego znaczenia. Najlepiej jednak dostosować szerokość opony do warunków, w których przyjdzie nam prowadzić pojazd.

Szersza opona oznacza większą powierzchnię złączenia opony z ziemią, zatem teoretycznie gwarantuje to większą przyczepność (świetnie widać i czuć to na oponach letnich, w dobrych warunkach pogodowych). Szerokie opony to większa ilość lameli i rowków, a to zwiększa tarcie i polepsza nie tylko przyczepność auta, ale też jego sterowalność, hamowanie i przyspieszenie. Auto lepiej i wygodniej się prowadzi, lepiej się nim zakręca itp.

Warto jednak zauważyć, że przy świeżym, głębokim śniegu, przyczepność ta może być problematyczna. Auto może się zakopywać i być ciężkie do kontroli, także na błocie pośniegowym. W takich warunkach lepiej sprawdzają się węższe opony, pozwalające na swobodne prowadzenie auta. Można zatem stwierdzić, że kierowcy narażeni na gorsze warunki na jezdni powinni stosować właśnie węższe opony, które mogą okazać się bardziej mobilne na ośnieżonych drogach.

Koncerny oponiarskie uważają natomiast, że przy obecnych rozwiązaniach technologicznych najlepsze będą opony szersze, bez względu na warunki i pogodę. Jest tak dzięki stosowanym mieszankom, specjalnym lamelom i uniwersalnych bieżnikach. Według producentów opon większa powierzchnia styku zawsze pozwala na wykorzystanie tych technologii, których zadaniem jest przecież bezpieczeństwo i przyczepność auta.

Oczywiście nadal nie satysfakcjonuje to zwolenników opon wąskich, więc spór wydaje się być nierozstrzygnięty. Konkluzja jest jednak zawsze taka sama; bez względu na warunki pogodowe i szerokość opony, zadbajmy po prostu o to, by była ona zimowa. Reszta jest już zależna od warunków, modelu auta i predyspozycji kierowcy.

 

 

Kategorie: Porady motoryzacyjne,

Autor

MTP TUNING

Doradzamy Ci jak dobrze i tanio przeprowadzić wizualny tuning auta!