Tuning i stylizacja aut – co jest zabronione?

Tuningowanie aut, czyli zmiana ich wyglądu zewnętrznego w różnorodny sposób, stało się w Polsce dla niektórych wręcz stylem życia. Tuningują młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni, a wszystko to po to, by wyrażać siebie samego poprzez swoje auto. Zmiana designu samochodu często polega na wyposażaniu go w niestandardowe elementy, nieprzewidziane przez producenta – może to dotyczyć parametrów silnikowych auta a także jego wyglądu zewnętrznego. Ta druga opcja jest bardziej widoczna dla oka, gdyż niedużym kosztem można wyróżnić pojazd jakimś nieszablonowym dodatkiem. Nie każdy tuning jest jednak legalny… Czego robić zatem nie wolno?

Przede wszystkim należy podkreślić, że stylizacja i tuning pojazdów nie jest niczym złym i w żadnym stopniu nie łamie polskiego prawa. Oczywiście pod warunkiem, że zastosowane dodatki nie zagrażają bezpieczeństwu osób postronnych, a także samemu kierowcy. Przed rozpoczęciem upiększania naszych czterech kółek powinniśmy zatem zaznajomić się z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania technicznych badań pojazdów, a także wzorów dokumentów, które podczas tych badań są stosowane. Oba rozporządzenia zawierają informacje na temat tego, jak auto powinno być zbudowane. Powinniśmy zatem każdy sportowy element dokładnie sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa, oraz czy posiada on homologację.

Jeżeli chodzi o konkretne wytyczne, to przedstawiają się one następująco. Przerabiając auto, czyli tuningując je, musimy mieć na uwadze fakt, iż żaden element nie może ograniczać jego widoczności, ani z przodu, ani z boku. Przyciemnienie szyb może wynieść maksymalnie 30% - oznacza to, że przejrzystość okna nie może być mniejsza niż 70% w stosunku do neutralnej widoczności. Warto wiedzieć, że obecnie policja może zbadać przepuszczalność szyb nawet na rutynowej kontroli, dzięki specjalnym urządzeniom.

Stylizacja i tuning aut to zatem nie tylko przyjemność i wspaniałe efekty wizualne, ale także pewna odpowiedzialność i przestrzeganie przepisów. Jeżeli chcesz, aby twoje auto nabrało nowego blasku z zachowaniem wszelkich prawnych aspektów, to koniecznie zgłoś się do ArtgrafCars- firmy, która profesjonalnie zajmuje się upiększaniem aut.

 

Autor

MTP TUNING

Doradzamy Ci jak dobrze i tanio przeprowadzić wizualny tuning auta!