Układ napędowy wady przód i tył

Pisaliśmy już o zaletach dwóch rodzajów układów napędowych: przedniego i tylnego, a teraz zajmiemy się wadami obu rozwiązań. 

Podstawowym problemem związanym z tylnym napędem jest słabe obciążenie tyłu samochodu, co w niekomfortowych warunkach może być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli nikt nie siedzi z tyłu, a nawierzchnia jest mokra lub oblodzona. Może to ograniczyć możliwości napędowe, czyli w sytuacjach niebezpiecznych może zabraknąć mocy (brak przyczepności przez słabe dociążenie). Trzeba też uważać, gdy auto wpadnie już w poślizg, gdyż dodawanie gazu przy tylnym napędzie spowoduje zmiany toru jazdy.

Tylny napęd ma też pewne wady związane z wymiarami. Wał napędowy między skrzynią biegów a tylnym mostem powoduje, że niezbędna jest budowa tunelu w podłodze, który może przeszkadzać pasażerom i ograniczać ich komfort jazdy. Montowanie silnika wzdłuż powoduje, że proporcja długości wnętrza do długości całego auta nie jest korzystna. Tylny most z przekładnia ogranicza tez możliwość montowania pojemnego bagażnika i powoduje, że konstrukcja zawieszenia tylnego jest skomplikowana i problematyczna.

Napęd na przód ma też swoje wady, choć są one bardziej zauważalne dla producentów, konstruktorów i serwisantów, niż dla kierowców. Komora silnika jest mało pojemna, zatem niektóre części i elementy są trudnodostępne. Silne obciążenie przedniej osi wymusza na konstruktorach stosowania skomplikowanego zawieszenia oraz używania skomplikowanego układu kierowniczego. Przedni układ powoduje też, że można wyczuwać drgania na kole kierownicy – przenoszone są bowiem na kierownice wszelkie skutki niewyważenia kół itp. Problem ten nie występuje w tylnym napędzie. W przypadku napędu tylnego szybciej też zużywa się bieżnik przednich opon, gdyż koła stanowią jednocześnie źródło napędu jak i sterowania.

Zarówno układ przedni i tylny mają swoje plusy i minusy i amatorzy obu rozwiązań prawdopodobnie zawsze będą walczyć o swoje racje. Trudno stwierdzić, który jest lepszy a który gorszy; są po prostu inne i każdemu inaczej będą pasować. Jaki jest zatem twój preferowany napęd?

 

 

Kategorie: Porady motoryzacyjne,

Autor

MTP TUNING

Doradzamy Ci jak dobrze i tanio przeprowadzić wizualny tuning auta!