Wycieraczki samochodowe

Wycieraczki samochodowe to element wyposażeniowy, na który najczęściej zwracamy uwagę dopiero wtedy, gdy się zepsują. Nie ma zresztą co się dziwić, gdyż stanowią element głównie użytkowy, a mniej wizualny (poza niektórymi modelami samochodów, które mają designerskie wycieraczki). Warto zatem zastanowić się co powoduje ich zużycie oraz w jaki sposób je ograniczyć.

Oczywistym jest, że codzienna eksploatacja wycieraczek wpływa na ich niszczenie, zatem najbardziej narażone na wymianę wycieraczek są pojazdy, które na co dzień poruszają się w niekorzystnych warunkach pogodowych. W szczególności chodzi oczywiście o zimę, która zmusza wycieraczki do wytężonej pracy. Śnieg (zwłaszcza ten zamarznięty), mróz i niska temperatura to ich najgorsi wrogowie. Dodajmy do tego płyny do spryskiwaczy, które często są na bazie alkoholu, co sprawia, że wycieraczki przymarzają do szyb a guma twardnieje i kruszy się. Latem jest odwrotnie – gumy miękną, a różnice te negatywnie wpływają na ich żywotność. Warto zaznaczyć też, że cichym zabójcom dla wycieraczek jest wilgoć.

Aby jak najdłużej cieszyć się wycieraczkami, należy stosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim należy je czyścić – jeżeli widzimy liście, błoto czy jakiekolwiek inne zabrudzenia, to powinniśmy usuwać je na bieżąco. Wystarczy szmatka i woda, by znacząco poprawić ich żywotność.

Pamiętaj, by nigdy nie włączać wycieraczek, gdy szyba nie jest nawilżona. Działa to szkodliwie dla pióra, które trze po suchej powierzchni i w ten sposób niszczy się.
Każde odchylenie od normy jeśli chodzi o położenie wycieraczek (odkształcenie pióra, zła pozycja, cokolwiek) powinno być natychmiast korygowane. Nie powinno włączać się wycieraczek, licząc na to, że same się naprawią. Prawdopodobnie będzie wręcz przeciwnie.

Bardzo dobrym sposobem na pielęgnacje wycieraczek jest ich ustawianie „na sztorc”, podczas dłuższych postojów lub w trakcie zimy. Pamiętaj też o tym, by nigdy ich nie uruchamiać gdy na szybie znajduje się lód! Stosując się do powyższych porad z pewnością zachowasz sprawność i świeżość wycieraczek na jak najdłuższy czas.

Kategorie: Porady motoryzacyjne,

Autor

MTP TUNING

Doradzamy Ci jak dobrze i tanio przeprowadzić wizualny tuning auta!