Układ napędowy zalety przód i tył

Auta od lat konstruowane są na dwa sposoby: posiadają albo tylny, albo przedni napęd. Jak to zwykle bywa w takich kwestiach, oba rozwiązania mają swoich zagorzałych przeciwników i zwolenników.  W tym artykule omówimy zalety obu rozwiązań.

Największą zaletą tylnego układu napędowego jest fakt oddzielenia sterowania od napędu. Tylne koła są przecież nieruchome, zatem osobno steruje się autem, a osobno przyspiesza i reguluje tempo jazdy. Pozwala to przede wszystkim na uzyskanie dużych kątów  skrętu kół jezdnych, co ma oczywiste korzyści mobilne. Możemy łatwiej i  skutecznie manewrować autem. Napęd na tylnych kołach pozwala także na uzyskanie wyższych przebiegów dzięki ogumieniu – zużycie opon zachodzi równomiernie, przednie opony nie „zajeżdżają” się szybciej.

Napęd na tył może przełożyć się też na pewne możliwości konstrukcyjne. Chodzi o możliwość budowy długiej przedniej części samochodu, do której po prostu można włożyć pojemniejsze silniki. Długi przód auta i obszerny silnik mają zwiększają strefę zgniotu, zatem jest to rozwiązanie bezpieczniejsze. Mniej obciążone są też elementy zawieszenia aut.

Jeżeli chodzi o zalety przedniego napędu w samochodach, to na pierwszy plan wysuwa się możliwość lepszego zagospodarowania miejsca wewnątrz auta. Poprzeczne umieszczenie jednostki napędowej pozwala na oszczędzenie powierzchni w środku oraz zainstalowania większego bagażnika. Przekłada się to bezpośrednie na komfort jazdy.

Przedni układ jest też bardzo użyteczny – przede wszystkim chodzi o dociążenie przednich kół, co pozwala na komfortową jazdę w trudnych warunkach, nawet wtedy, gdy w środku znajduje się duża liczba pasażerów. Pojazd nie jest aż tak podatny na warunki pogodowe (np. na podmuchy) a w razie utraty kontroli, przedni napęd pozwala na bardziej intuicyjne korygowanie pozycji. Pisaliśmy o tym, że przedni napęd zwiększa strefę zgniotu z przodu, jednak przedni analogicznie będzie zwiększał ją z tyłu. Samochody z przednim napędem nie wymagają też skomplikowanych zawieszeń, a brak tylnego pomostu pozwala na montaż pojemnego bagażnika.

 

Kategorie: Porady motoryzacyjne,

Autor

MTP TUNING

Doradzamy Ci jak dobrze i tanio przeprowadzić wizualny tuning auta!