Felgi aluminiowe upiększają auto

Felgi aluminiowe upiększają auto, jednak trzeba odpowiednio dobrać je do samochodu. Przy ich wyborze należy kierować się zatem nie tylko ich stanem wizualnym i efektem, jaki będą tworzyć, ale także rozsądkiem i konkretnymi parametrami. Zły dobór felgi może skutkować w pogorszeniu się właściwości jezdnych samochodu, co może bezpośrednio wpływać na komfort jazdy i bezpieczeństwo.

Standardowe rozmiary, które dopuszczalne są do danego modelu, znajdują się zawsze w instrukcji obsługi samochodu. Jeżeli chcemy zamontować niestandardowe koła (szersze, o większej średnicy), to powinniśmy zainteresować się katalogami oferowanymi przez sprzedawców felg, albo po prostu szukać informacji na internecie. Istnieją specjalne aplikacje, które dopasowują rozmiar felgi do rozmiaru opony.

Felgi dobrej jakości to nie zawsze te, które ładnie wyglądają – czasami podróbki pięknie się błyszczą, a niszczą się przy pierwszych praktycznych testach. Obręcze, które wyglądają zbyt ładnie, a nie kosztują zbyt wiele, powinny budzić nieufność. Jeżeli więc ktoś proponuje Ci genialny zestaw za 150zł, to grzecznie podziękuj i szukaj dalej. Pamiętaj, że wszystkie felgi powinny być atestowane i spełniać wymogi bezpieczeństwa. Zwróć szczególną uwagę na to, czy mają wybite odpowiednie symbole, jak np. polski znak bezpieczeństwa „B”.

Miejmy też na uwadze fakt, że felgi aluminiowe, skuteczniej niż obręcze stalowe, odprowadzają ciepło z zacisków hamulcowych, co szczególnie istotne jest przy autach osiągających duże prędkości (i kierowcach, którzy to lubią).
Pamiętaj, że takie parametry jak liczba śrub mocujących powinny zgadzać się  w 100%! Ważne jest np. odsadzenie felgi (ET), które informuje nas o tym, jaki powinien być jej odstęp względem płaszczyzny mocowania. Źle osadzona felga będzie powodowała ocieranie się kół o nadwozie, a to może skutkować w złym torze prowadzenia auta.

Najbardziej wytrzymałe felgi to te z kutego aluminium – eksperci twierdzą, że mogą być nawet pięć razy bardziej wytrzymałe niż felgi stalowe. Warto o nich pomyśleć przy sportowych autach o dużej mocy silnika.

 

Autor

MTP TUNING

Doradzamy Ci jak dobrze i tanio przeprowadzić wizualny tuning auta!