Klimatyzacja – co to jest i jak działa?

Willis Carrier – spytacie kim on jest? To właśnie dzięki niemu w dzisiejszych czasach pławimy się w luksusie chłodnego powietrza w samochodach. Efektem jego wieloletnich badań, obliczeń i przeprowadzonych doświadczeń była instalacja klimatyzacji uruchomiona w 1902 roku. Uznana za pierwszą na świecie, klimatyzacja wykorzystywana była w drukarni gwarantując kontrolę wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

A więc co dokładnie oznacza słowo klimatyzacja?

Nie jest to, często błędnie określana w języku potocznym, rzecz. Klimatyzacja, czyli proces, podczas którego powietrze w danym pomieszczeniu jest przetwarzane, mający na celu utrzymanie zadanych warunków klimatycznych (odpowiedni zakres temperatur oraz wilgotności powietrza) zapewniając tym samym dogodne warunki komfortu pracy i funkcjonowania człowieka lub optymalne warunki w określony procesie przemysłowym. Dlatego też zdanie „Samochód z klimatyzacją” jest błędne.

Wiemy już czym jest klimatyzacja oraz kto ją zapoczątkował. Instalacje klimatyzacji posiadamy w swoich autach, domach czy pracy. Często z nich korzystamy, a wielu z nas w okresie wakacyjnym nie wyobraża sobie długiej samochodowej podróży bez chłodnego powiewu powietrza. Chcąc zachować jej jak najdłuższą żywotność pamiętajmy m.in. o wymianie filtru.

Zepsuta klimatyzacja

Zakup części potrzebnych do naprawy naszej instalacji znajdziemy np. w internetowym sklepie iParts.pl. Wystarczy jedynie podać markę, model oraz typ naszego pojazdu a w wynikach wyszukiwania znajdą się jedynie pasujące do niego produkty. Wymian filtra nie jest wysoce zaawansowaną czynnością, dlatego też postępując zgodnie z instrukcją producenta oraz wykorzystując podstawowe narzędzia jesteśmy w stanie samodzielnie ją wykonać.

Natomiast, jeśli Twoim problemem jest kompresor klimatyzacji – pozostaw jego wymianę specjaliście. Kompresor klimatyzacji, czyli sprężarka, to prawdopodobnie najistotniejsza część całego układu chłodzącego w samochodzie. Na rynku znajdziesz wiele cen tego samego produktu, dlatego poszukaj starannie swojej części samochodowej i dostarcz ją mechanikowi. Wystarczy, że wejdziesz na stronę https://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/ i również tutaj rozpoczniesz wyszukiwanie potrzebnej części poprzez podanie informacji o swoich aucie.

Przykry zapach w samochodzie? Za ten problem może odpowiadać jeden z podstawowych elementów całego układu, w którym dochodzi do procesu wymiany ciepła. Mowa o parowniku klimatyzacji, którego zadaniem jest schładzanie powietrza, a następnie we współpracy z wentylatorem, dostarczenie chłodnego powietrza do wnętrza pojazdu. Kolejna istotna rzecz w twoim samochodzie, którą również możesz samodzielnie wymienić. Niestety jego umiejscowienie stanowi nie lala problem. Dlatego też wielu z Was zleca to zadanie mechanikowi.

Pamiętajcie, że systematyczne dbanie o instalację  klimatyzacji w Waszych samochodach skutkować będzie znacznie mniejsza ilością problemów, a tym samym napraw.

 

Kategorie: Porady motoryzacyjne,

Autor

MTP TUNING

Doradzamy Ci jak dobrze i tanio przeprowadzić wizualny tuning auta!