Tuning i jego rodzaje

Tuning to stylizacja i modyfikacja auta, której zadaniem jest jego upiększenie i wyróżnienie spośród innych aut na drodze. Tuning rozrósł się w Polsce do ogromnych rozmiarów i obecnie mamy prawdziwe rzesze fanów tego zjawiska. Spotykają się na zlotach, wymieniają się swoimi doświadczeniami i wspólnie przeżywają tuning jako sposób na wyrażenie siebie poprzez auto. Można to jednak robić na różny sposób i w tym artykule opiszemy właśnie sposoby tuningowania aut.

Tuning optyczny, zewnętrzny

Najpopularniejszą metodą tuningu optycznego, często spotykaną na polskich drogach, jest montaż spojlera, nakładek na zderzaki i progi albo instalacja dynamicznego oświetlenia. Często można spotkać się też z naklejkami, czyli stickerami, które po prostu nakleja się na karoserię auta. Tuningowanie może dotyczyć też wnętrza pojazdu i może mieć różny wymiar, np. montaż wstawek do deski rozdzielczej czy zamontowanie niestandardowego oświetlenia i wskaźników diodowych. Bardoz często spotykanym tuningiem wnętrza jest montaż sportowych foteli lub kierownicy.

Mechanika

Tuning mechaniczny to przede wszystkim modyfikacja silnika, której celem jest zwiększenie jego mocy i możliwości, a w konsekwencji nadanie autu przyspieszenia. Polega na zmianie mapy komputera sterującego, choć obecnie częściej po prostu montuje się chip, który modyfikuje jednostkę napędową.
Tuning silnika może tez odbyć się przy pomocy wymiany filtru powietrza na stożkowy, który jest otwary i powoduje zwiększony przepływ. Silnik jest wówczas lepiej napełniany powietrzem i sprawia, że proces spalania się poprawia (zwiększa to osiągi i wydajność silnika). Nieraz zmienia się także części wydechu (lub cały układ), a zwłaszcza tłumik i rurę wydechową. 

Zawieszenie

Ten tuning to przede wszystkim zabawa felgami i oponami – np. instalacja niskich profili, zmiana zawieszenia, modyfikacja sprężyn na niższe lub montowanie sportowych amortyzatorów. Najczęściej auto się „uglebia”, gdyż nadaje to dynamicznego wyglądu.
Tuning zawsze, ale zgodnie z prawem
Warto pamiętać, że tuning i stylizacja aut musi odbywać się w zgodzie z obowiązującym prawem. Nie można sprawiać nim zagrożenia ani samemu sobie, ani osobom postronnym. Zanim fantazja nakaże Ci zamontować jakiś niestandardowy element – zastanów się dobrze, czy nie będzie łamało to przepisów.

Autor

MTP TUNING

Doradzamy Ci jak dobrze i tanio przeprowadzić wizualny tuning auta!